გაკვეთილის პორტფოლიო
გაკვეთილის გეგმის ფორმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თენგიზ გათენაძე, 61001032919
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: 7 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12 მოსწავლე, კლასში არ არის
სსსმ მოსწავლე
გაკვეთილის გეგმა: ოთკუთხედები
გაკვეთილის მიზანი გაკვეთილის მიზანი:
·
მოსწავლეები
შეძლებენ მოცემული გეომეტრიული ფიგურებიდან დასახელებული ფიგურის ამოცნობას, მათ თვისებების ჩამოყალიბებას, მათი შედარებასა და კლასიფიცირებას;
·
მოსწავლეები შეძლებენ ოთკუთხედების ამოხსნას;
·
მოსწავლეები
შეძლებენ გეოგებრას გამოყენებით ამოცანების ამოხსნას
N
|
აქტივობის
აღწერა |
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები |
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
საწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
აქტივობა
N1: კლასის ორგანიზება და გაკვეთილის მიზნის
გაცნობა
მასწავლებელი მთელ კლასს აცნობს ახალი მასალის თემას
და მიზანს.
|
ვერბალური
|
ორგანიზების ფორმა - მთელი კლასი
|
პროექტორი, კომპიუტერი,
დაფა, ცარცი
|
3
|
|
აქტივობა 2
წინარე ცოდნის
გააქტიურება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები ნაჩვენები ოთხკუთხედებიდან ამოიცნობენ, დაასახელებენ მათთვის ნაცნობ ოთხკუთხედებს და
მოახდენენ მათ კლასიფიცირებას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი პროექტორის საშუალებით აჩვენებს სხადასხვა ოთხკუთხედებს. რადგანაც კლასში
12 მოსწავლეა თანმიმდევრულად მოსწავლეები ამოიცნობენ და ასახელებენ პარალელოგრამს,
მართკუთხედს, რომბს, კვადრატს, ტრაპეციას და თითოეულ მათგანს მიაკუთვნებენ შესაბამის
ჯგუფს. (ამ დროს მასწავლებელს გათვალისწინებული აქვს მოსწავლეთა რაოდენობა)
|
5
|
||||
C ფაზა
აქტივობა
N3: ჯგუფების შექმნა და დავალების მიცემა
აქტივობის მიზანი:
ჯგუფები დახაზავენ GeoGebra-ს გამოყენებით
სიბრტყით ფიგურებს, კერძოდ: პარალელოგრამს, რომბს, მართკუთხედს და კვადრატს. აღწერენ თვისებებს.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები დაიყოფა 4 სამკაციან ჯგუფად და ეძლევა
დავალებად:
პირველი ჯგუფი-პარალელოგრამის აგება და მისი თვისებების ჩამოწერა;
მეორე ჯგუფი- რომბის აგება და მისი თვისებების ჩამოწერა;
მესამე ჯგუფი - მართკუთხედისა და კვადრატის აგება, მისი თვისებების ჩამოწერა;
მეოთხე ჯგუფი - ტრაპეციის აგება და მისი თვისებების ჩამოწერა.
თითოეული ჯგუფი აღწერს მათზე მიცემული ფიგურის თვისებებს.
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
ჯგუფები
|
ოთხი კომპიუტერი, პროგრამა GeoGebra, თაბახის ფურცლები და კალამი
|
15
|
|
აქტივობა 4
ამოცანის ამოხსნა ჯეოჯებრას გამოყენებით
აქტივობის მიზანი:
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდებათ სიბრტყითი ფიგურების თვისებების
გამოყენებით ამოცანების ამოხსნის უნარები.
აქტივობის აღწერა.: მოსწავლეები გეოგებრას გამოყენებით
ამოხსნიან ამოცანებს სახელმძღვანელოდან. მოსწავლეები მუშაობენ სამეულებში ოთხ
კომპიუტერთან და ამოხსნილ ამოცანას უზიარებენ
მასწავლებელს და ერთმანეთს.
|
პრაქტიკული
|
ჯგუფური
|
ოთხი კომპიუტერი, პროგრამა GeoGebra, თაბახის ფურცლები და კალამი
|
15
|
|
აქტივობა 5
ნამუშევრების შეფასება
მოსწავლეების შეფასება:
დასკვნით ნაწილში მასწავლებელი
განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენებით აფასებს ჯგუფების მუშაობას
და კომპიუტერის ფლობის უნარებს
შეფასების რუბრიკის გამოყენებით.
აგრეთვე ამოცანების ამოხსნაც ფასდება განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკით
|
ვერბალური
|
ჯგუფური
|
განმავითარებელი და განსმსაზღრელი შეფასების რუბრიკები
|
5
|
|
აქტივობა 6
ნასწავლის შეჯამება და დავალების მიცემა
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
|
2
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი:
მათ.VII.9 მოსწავლეს
შეუძლია
გეომეტრიული
ფიგურების
ამოცნობა,
მათი
სახეობების
შედარება
და
კლასიფიცირება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• აყალიბებს მიმართებებს (მაგალითად, ზოგადობა-კერძოობა)
ფიგურათა
სახეობებს
შორის;
• ასახელებს
ფიგურას
მისი
ნიშან-თვისებების
მიხედვით,
მსჯელობს
ფიგურის
ამოსაცნობად
მათი
საკმარისობის/არასაკმარისობის
შესახებ.
მათ. VII.10. მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული ობიექტების წარმოდგენა ამოცანის კონტექსტის შესაბამისად
ედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• აგებს
დასმული
ამოცანის
შესაბამის
ნახაზს
და
ადეკვატურად
იყენებს
ასოით
აღნიშვნებს;
• აღწერს გეომეტრიულ ობიექტთა მოცემულ გრაფიკულ გამოსახულებებს ან ობიექტთა ურთიერთმდებარეობას
შესაბამისი
ტერმინოლოგიის
გამოყენებით
VII.2 ასრულებს მოქმედებებს რაციონალურ რიცხვებზე.
ის
ტექნ. VI.1.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
აფასებს ციფრული საშუალებების შესაძლებლობებს და ადეკვატურად
შეარჩევს ციფრულ საშუალებებს ცნებების, ობიექტების და პროცესების გამოსახვისას;
ოთხკუთხედები - შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
ამოიცნობს გეომეტრიულ ფიგურებს და ახდენს მათ კლასიფიცირებას
|
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით ან დამოუკიდებლად ამოიცნობს ერთ ფიგურას მაინც, მაგრამ ვერ ახდენს მათ კლასიფიცირებას
|
მოსწავლე ამოიცნობს ფიგურათა ნაწილს და ნაწილობრივ ახდენს მათ კლასიფიცირებას
|
მოსწავლე ამოიცნობს გეომეტრიულ ფიგურებს და ხარვეზებით ახდენს მათ კლასიფიცირებას
|
მოსწავლე უშეცდომოდ ამოიცნობს ყველა გეომეტრიულ ფიგურას და სწორად ახდენს მათ კლასიფიცირებას
|
აყალიბებს ფიგურათა თვისებებს და იყენებს მათ ამოცანების ამოხსნისას
|
მოსწავლე აყალიბებს ზოგიერთ თვისებას ხარვეზებით, მაგრამ ვერ ხსნის ამოცანას.
|
მოსწავლე აყალიბებს ფიგურათა თვისებებს ნაწილობრივ, მაგრამ უჭირს მათი გამოყენება ამოცანის ამოხსნისას
|
მოსწავლე აყალიბებს ფიგურათა თვისებებს და იყენებს მათ ამოცანის ამოხსნისას, თუმცა უშვებს შეცდომებს.
|
მოსწავლე უშეცდომოდ აყალიბებს ფიგურათა თვისებებს და სწორად ხსნის ამოცანას მათი გამოყენებით
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий